Pracownia Gospodarstwa Domowego

Do głównych zadań pracowni gospodarstwa domowego należy kształtowanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania oraz uzyskania maksymalnej niezależności życiowej. Gospodarstwo domowe zajmuje się przede wszystkim kształceniem podstawowych umiejętności niezbędnych do poszerzenia zakresu samoobsługi, samodzielności w życiu codziennym. Celem nadrzędnym pracowni jest poprawianie samowystarczalności ogólnej, zaradności życiowej uczestników poprzez naukę utrwalanie i doskonalenie różnych umiejętności;

  • wykonywanie czynności pomocniczych (obieranie,krojenie,smarowanie)
  • przygotowywanie prostych posiłków (np, kanapki)
  • korzystanie z przepisów kulinarnych
  • dokonywanie zakupów
  • wykonywanie prac porządkowych (zmywanie naczyń, dbanie o czystość sprzętu gospodarstwa domowego, utrzymywanie czystości zarówno w pracowni jak i na stołówce w toalecie, drobne przepierki-fartuchy,ścierki itp.)
  • posługiwanie się różnymi urządzeniami gospodarstwa domowego (kuchnia gazowa, elektryczna, zmywarka do naczyń, tostery, gofrownice, frytkownice, miksery, pralka automatyczna) na miarę indywidualnych możliwości każdego z nich.

Bardzo istotne jest wykształtowanie nawyku zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się narzędziami ostrymi ,używania sprzętu mechanicznego w czasie gotowania, smażenia itp., oraz higieny przygotowywania posiłków. Uczestnicy uczą się również kulturalnego zachowania się przy stole oraz czynności porządkowych po spożyciu posiłku. Pracownia gospodarstwa domowego bierze udział w przygotowaniach poczęstunku podczas imprez okolicznościowych warsztacie.

Instruktor terapii: Sylwia Wadecka