W zajęciach w pracowni papieroplastyki i zdobnictwa uczestniczy sześć osób, które na co dzień podejmują się wykonywania prac plastycznych różnorodnymi technikami Praca rozpoczyna się od przygotowania stanowiska oraz niezbędnych narzędzi do zrealizowania danego zadania. Celem pracowni jest rozwijanie umiejętności manualnych, kreatywności, estetyki oraz wrażliwości. Uczestnicy uczą się planowania i organizowania pracy oraz poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania.
W ramach terapii zajęciowej wykonują prace plastyczne, takie jak modelowanie z wykorzystaniem plasteliny, modeliny oraz masy solnej i papierowej. Poznają techniki składania papieru – origami, quilling, uczą się precyzyjnego wycinania. Posługują się farbami, malując na papierze oraz innych surowcach (np. drewno). Wykonują wycinanki z papieru, wyklejają bibułą, dzięki czemu uczą się cierpliwości i dokładności. Malują kredkami, ćwicząc przy tym rozpoznawanie i dobieranie kolorów do danych elementów. W okresach świątecznych wykonują ozdoby (stroiki, palmy, kwiaty) oraz kartki okolicznościowe.
Ponadto uczestniczą w zajęciach uspołeczniających, które mają na celu wprowadzenie ich do czynności życia codziennego na miarę indywidualnych potrzeb. (załatwianie prostych spraw urzędowych, dokonywanie zakupów).
Instruktor terapii: Sandra Warpas